Nika Gorič


Sopranistka Nika Gorič je diplomirala na Univerzi za glasbo in gledališko umetnost v Gradcu. Študij je nadaljevala na Kraljevi akademiji za glasbo v Londonu, kjer je magistrirala in zaključila umetniški doktorat. Julija 2017 je prejela najprestižnejše priznanje te ugledne londonske akademije, in sicer nagrado kraljice Elizabete II. kot študentka leta. Operni oddelek ji je pred tem že podelil operni štipendiji Charlesa Mackerrasa in Marie Callas. S štipendijo jo je podprlo tudi Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije. V letu 2016/2017 je za vrhunske dosežke skozi vsa leta šolanja na Kraljevi akademiji za glasbo prejela nagradi »Independent Opera Award« in »Regency Award«. Maja leta 2019 ji bil dodeljen naziv »Associate of Royal Academy of Music«, ki ga prejmejo nekdanji študentje akademije, ki so znatno pripomogli k uveljavitvi glasbenega profesionalizma.

Med njene vloge sodijo Aricie (​Hippolyte et Aricie),​ Gilda (​Rigoletto), ​Italijanska sopranistka (Capriccio), Norina (Don Pasquale),​ Titanija (​Vilinska princesa​), ki jo je odpela kot predstavnica Projekta mladih pevcev Salzburškega festivala, Suzana (Figarova svatba)​, Fortuna in Pallade (Kronanje Popeje), Evridika (​Orfej v podzemlju​), Polly (​Opera za tri groše​), Elisetta (​Tajni zakon​), Barbarina (​Figarova svatba)​, Peskar (Janko in Metka) ​ter koncertna parta vlog Abre (Judita zmagovalka) in Dido (Dido in Enej). Junija letos je Nika debitirala v Berlinski filharmoniji in na Mozartovem festivalu v Würzburgu, kjer je premierno izvedla delo Puzzles and Games korejske skladateljice Unsuk Chin pod taktirko Pabla Herasa-Casade. Novembra bo v Hamburški filharmoniji na Labi z orkestrom NDR Elbphilharmonie izvedla še eno delo Unsuk Chin, Le silence des Sirenes​, in sicer pod taktirko Carlosa Miguela Prieta.

Na slovenskih odrih se je sopranistka večkrat predstavila na koncertih pod okriljem Festivala Ljubljana, kjer je s Komornim godalnim orkestrom izvajala dela Vivaldija, Boccherinija ter nazadnje Wolfa in Schuberta. Prav tako je večkrat nastopila na Festivalu Maribor pod taktirko Richarda Tognettija in Nicolasa Altstaedta, s katerim je izvedla ​Mahlerjevo Simfonijo št. 4 v G-duru. Z deli Offenbacha se je letos januarja predstavila tudi v Cankarjevem domu, kjer je kot solistka nastopila na Novoletnem koncertu Slovenske filharmonije. Med koncertnimi nastopi velja omeniti izvedbo sopranskih partov iz Händlovega oratorija Mesija​ v Narodni operi Bordeaux, Bachovega Božičnega oratorija v sydneyjski Operi z Avstralskim komornim godalnim orkestrom in Richardom Tognettijem, ki je bil predvajan na avstralskem programu ABC Classic, pela pa je tudi ​v Nemškem rekviemu Johannesa Brahmsa z Birminghamskim simfoničnim orkestrom, Bachovo solo kantato ​Jauchzet Gott in allen Landen ​v Londonu in Parizu, z duetom iz Bachove kantate Ich hatte viel Bekümmernis pa se je predstavila na Tretjem radiu BBC. Decembra 2018 je na gala koncertih po Kitajski zastopala Salzburški festival. Njen debi z Orkestrom Philharmonia, s katerim je prvič izvedla skladbo Ubuquité​ Vita Žuraja ​v londonski Kraljevi festivalni dvorani Royal ter krstna izvedba Žurajeve skladbe ​Knjiga teles​, ki jo je izvedla skupaj s Komornim godalnim orkestrom Slovenske filharmonije v ciklu Sozvočje svetov in kasneje na Glasbenem bienalu v Zagrebu, pa kažejo na pevkino afiniteto za sodobno glasbo in željo po sodelovanju s sodobnimi skladatelji.

Na recitalih se je predstavila v Dvorani Wigmore, na pianističnem festivalu Ruhr z Grahamom Johnsonom, v londonskem Kings Place je izvedla ​Sedem zgodnjih pesmi​ Albana Berga, z Josephom Middletonom je nastopila na festivalu Leeds Lieder, prav tako pa je večkrat nastopila na znamenitem festivalu Oxford Lieder. Letošnje poletje je pela na festivalih Midsummer Music v Angliji, Pianističnem festivalu v Amiati (Italija), francoskem festivalu Classic à Guéthary, na Bellerive v Ženevi ter na Festivalu Arsana na Ptuju in Festivalu Ljubljana.

Nika je bila udeleženka Akademije Solti, Projekta mladih pevcev (»Young Singers Project«) Salzburškega festivala ter udeleženka mojstrskih tečajev Verbierske festivalske akademije. V letošnji sezoni se veseli hamburškega debija, sodelovanja s saksofonskim kvartetom SIGNUM in ponovne vrnitve v Glasgow, kjer bo s Škotskim simfoničnim orkestrom BBC pod vodstvom Ilana Volkova izvedla ​Nemški rekviem​, v Modrem abonmaju Slovenske filharmonije pa Mahlerjevo Simfonijo št. 4 v G-duru in ​Sedem zgodnjih pesmi Albana Berga.

Tritt in