Aleksandar Popovski


Severnomakedonski režiser Aleksandar Popovski se je rodil leta 1969 v Skopju. Diplomiral je iz gledališke in filmske režije na Univerzi sv. Cirila in Metoda v Skopju in debitiral leta 1992 z režijo besedila Dejana Dukovskega Velikan in sedem palčkov v Narodnem gledališču v Velesu. Do leta 2000, ko je prvič režiral pod okriljem slovenskih gledališč, in sicer Don Kihota v SNG Maribor, je imel za seboj že številne uspešne režije z neodvisnimi gledališkimi  skupinami in v institucionalnih gledališčih v Severni Makedoniji, Srbiji in na Hrvaškem. V SNG Maribor se je vrnil leta 2002 z režijo Drakule, ki jo je Dukovski priredil po Stokerjevem istoimenskem romanu. Iz Slovenije (kjer je sodeloval tudi s SLG Celje, s SNG Drama Ljubljana, s SSG Trst, z MGL, s SiTi Teatrom) in republik bivše Jugoslavije je prostor svojega gledališkega ustvarjanja razširil v Italijo, Grčijo, Avstrijo, Turčijo, Švedsko, Dansko, Anglijo, Nemčijo … Ukvarjal se je s pedagoškim delom na dramskih akademijah v Severni Makedoniji, Avstriji in Grčiji, v sezoni 2005/2006 je bil umetniški direktor Makedonskega narodnega gledališča. Njegov režijski opus šteje že več kot šestdeset režij, od tega jih je tretjino ustvaril v Sloveniji.

Tudi njegova filmska kariera ni zanemarljiva. Doslej je napisal tri filmske scenarije in po njih posnel filme (ki so bili predstavljeni na številnih festivalih po svetu): Svetlo sivo (1993), Zbogom, dvajseto stoletje (1998), Balkan ni mrtev (2002) in televizijsko nadaljevanko Ua, snajderi (1995). O gledališču pravi, da je “idealna oaza, v katero se človek lahko skrije za nekaj ur, se sprosti in v miru razmisli”. O svojem gledališču pravi, da je “gledališče prostega pada” – to je svobodno ozemlje brez gravitacijskih in družbenih zakonov.

Popovski je v slovenski prostor vnesel svež pogled na gledališko umetnost, pri katerem sta mu odnos do realnosti in delo z igralci najpomembnejša. V slovenski gledališki prostor je s svojim načinom dela, z osebnim odnosom do vseh, ki sestavljajo gledališki aparat, prinesel unikatno mešanico lahkotnosti in veselja, poseben gledališki “joie de vivre”, iz katerega sije energična predanost, sledenje sanjam, željam po premikanju mej, vizijam o širjenju gledališča, prostoru za glasbo in smeh … Leta 2012 je v Drami SNG Maribor režiral Laclosova Nevarna razmerja v dramatizaciji Christopherja Hamptona in mednarodno  koprodukcijsko uprizoritev Gorana Stefanovskega Odisej. Z začetkom sezone 2018/2019 ga je Danilo Rošker ob večinski podpori dramskega ansambla postavil za novega umetniškega direktorja Drame SNG Maribor.