Dobre prakse
Kulturni bazar (MK, MIZŠ, ZRSŠ, drugi )
Nacionalni medresorski projekt na področju kulturno-umetnostne vzgoje
Odkrijte, kako lahko z medsebojnim sodelovanjem, povezovanjem različnih področij ter kakovostno kulturno-umetnostno vzgojo v formalnem in neformalnem izobraževanju prispevamo k inovativnejšemu učnemu okolju ter celovitemu razvoju otrok in mladih.
Raziščite Kulturni bazar: strokovna usposabljanja, nacionalno mrežo koordinatorjev KUV, spletno platformo, elektronski katalog ponudbe KUV in sorodne povezave.
Zlata paličica (Slovenski gledališki inštitut)
Spletna platforma kakovostne ponudbe KUV
Spletna platforma Zlata paličica je referenčna baza za iskanje in prvo spoznavanje kakovostnih gledaliških predstav za otroke in mladino. Namenjena je vsem, ki radi obiskujejo gledališče in želijo v gledališki svet vpeljati tudi odraščajoče občinstvo. Vsaki dve leti zaživi tudi kot festival uprizoritvenih umetnosti za otroke in mlade, ki odpira vrata v gledališče – v radoživ in iskriv prostor odprtega, temperamentnega, ustvarjalnega dialoga, umetniških presežkov in inovativnih prožnih oblik učenja.
Platforma je del nacionalnega projekta kulturno-umetnostne vzgoje Gleda(l)išče za povečanje gledališke pismenosti in ustvarjalnosti otrok, mladih in strokovnih delavcev, spodbujanje medpodročnih kreativnih partnerstev ter razvoj splošnih kompetenc na področju kulture.
Prepletanje kulturne in izobraževalne politike na primeru Kulturnega dnevnika (UL FDV, diplomsko delo)
Tea Gorič
Avtorica v skladu z mednarodnimi in nacionalnimi smernicami pregledno obravnava kakovosten primer dobre prakse (program Kulturni dnevnik, ki ga organizira Narodni dom Maribor) na presečišču treh področij, kot poudarja sama: kulture in umetnosti, vzgoje in izobraževanja ter znanosti.
Tovariški abonma (6 + 1)
Abonma neodvisnih odrov in gledališkega muzeja
Abonma šestih neodvisnih odrov in gledališkega muzeja – Stara mestna elektrarna, Gledališče Glej, Vodnikova domačija Šiška, Center kulture Španski borci, Mini teater, Plesni Teater Ljubljana, SLOGI – Gledališki muzej – vključuje 12 gledališko-plesno-performersko obarvanih predstav (po dve iz ponudbe vsakega izmed neodvisnih odrov), ustvarjalen obisk gledališkega muzeja in spremljevalni program, ki bo sestavljen iz spremljajočih delavnic, pogovorov, predavanj. Namenjen je tistim, ki si želijo sodobno scensko umetnost povezovati s svojim pedagoškim delom ali pa jo samo podrobneje spoznavati, se o njej pogovarjati in jo preizkušati.
Drugajanje (Bunker, II. gimnazija Maribor)
Festival sodobne umetnosti
Zgoščen festival sodobne umetnosti večinoma poteka v Amfiteatru II. gimnazije Maribor, njegov programski fokus že vse od ustanovitve leta 2002 ostajata sodobno gledališče in ples. Festival mlade seznanja s sodobno uprizoritveno umetnostjo, tudi s tisto, ki sicer ne bi gostovala v Mariboru; kakovostne predstave pa z namenom poglobljenega vključevanja mladih občinstev umešča v širši procesni kontekst.
Kulturna šola (Javni sklad za kulturne dejavnosti )
Projekt Kulturna šola je primarno namenjen obšolskim kulturnim dejavnostim v osnovnih šolah. Ima jasen cilj: dvig kakovosti in obsega kulturnega vključevanja otrok, staršev, starih staršev in mentorjev v sklopu obšolskih dejavnosti, ki niso del šolskega kurikula. Namen akcije je spodbuda ustrezne kulturne vzgoje na osnovnih šolah, omogočanje ustvarjalnosti mladih na raznolikih umetnostnih področjih, podpora kakovostnim dosežkom, skrb za izobraževanje udeležencev in mentorjev kulturnega udejstvovanja ter vzpostavitev šole kot žarišča kulturnih programov v lokalnih okoljih za promocijo ustvarjalnosti, vseživljenjskega učenja in povezovanja.