Nika Gorič


Sopranistka Nika Gorič, ki so jo kritiki opisali kot »mojstrico različnih glasbenih stilov« in pevko s »fenomenalno zmožnostjo preobrazb in igralskim izrazom«, se počuti doma tako na koncertnih kot opernih odrih.
Nika Gorič se je šolala na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor, nato je študirala na Univerzi za glasbo in gledališko umetnost v Gradcu in na Kraljevi akademiji za glasbo v Londonu, kjer je magistrirala in opravila umetniški doktorat. Za magistrski študij in posebne uspehe je prejela Regency Award, ob zaključku doktorskega študija pa prestižno priznanje »Queen’s commendation for excellence« kot študentka leta. Leta 2019 je kot nekdanja študentka z znatnim prispevkom za ugled glasbenega poklica prejela laskavi naziv »Associate of Royal Academy of Music«. Leta 2021 pa je bila prejemnica nagrade Slavnostnih iger Mecklenburga-Predpomorjanske, s čimer je postala stalna umetnica tega festivala. V letošnjem letu je prejela Glazerjevo listino za pomembne dosežke na področju glasbe.
Med najvidnejšo solistično koncertno dejavnost štejejo nastop v v Berlinski filharmoniji pod taktirko Pabla Heras-Casada in v hamburški Filharmoniji na Labi z orkestrom NDR Filharmonije na Labi; na turneji z Ensemble Modern je nastopila v Alte Oper Frankfurt in Konzerthalle Bamberg; v Symphony Hall s Simfoničnim orkestrom mesta Birmingham; v Kraljevi festivalni dvorani London z Londonskim filharmoničnim orkestrom pod vodstvom Joane Mallwitz; z orkestrom Il pomo d’oro in Georgem Petrouem; v Operi Frankfurt z Ensemble Modern pod vodstom Michaela Wendeberga in nenazadnje s Camerato Salzburg pod vodstvom Giovannija Guzza. S Salzburškim festivalom je gostovala na Kitajskem, leto prej pa z Avstralskim komornim orkestrom in Richardom Tognettijem v Avstraliji, kjer je med drugim nastopila v Sydneyski operni hiši. Redno nastopa na festivalih v Švici, Franciji, Avstriji, Nemčiji in Angliji.
Na domačih tleh Nika redno sodeluje z Orkestrom in Zborom Slovenske filharmonije. Večkrat je nastopila na Novoletnem koncertu Slovenske filharmonije (leta 2019 z deli Jacques Offenbacha, leta 2020 z baritonistom Jako Mihelačem ter nazadnje leta 2024 s slovansko obarvanim programom). Prav tako se je v abonmajskem koncertu Slovenske filharmonije marca 2020 predstavila s Sedmimi zgodnjimi pesmimi Albana Berga in v Mahlerjevi simfoniji št. 4. Nastopila je tudi v Slovenski filharmoniji, kjer je med drugim v vokalnem abonmaju SF izvedla samostojen recital.
Nika je nastopila v Zlatem in Srebrnem abonmaju Cankarjevega doma. Oktobra 2022 je z orkestrom Il pomo d’oro in dirigentom Georgom Petrouom izvedla vlogo Ginevre v Haendlovem Ariodante, lani oktobra pa je v Srebrnem abonmaju z dirigentko Lucie Leguay in Ensemble Modern izvedla deli Vita Žuraja in Mateja Bonina.
Prav tako redno nastopa s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, kjer se je ob večih priložnostih predstavila v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma (Koncert glasbene mladine ljubljanske, Managerski ples), na Kongresnem trgu (v sklopu Imaga Sloveniae) ter na RTV Slovenija (na dveh dobrodelnih Miklavževih koncertih).
Že več let redno sodeluje na Festivalu Ljubljana (kjer je z Ensemble Dissonance nastopila na koncertih Mahler v Ljubljani pod vodstvom Marka Letonje in leto kasneje Jonathana Stockenhammerja) in Festivalu Maribor (z orkestrom ACO in R. Tognettijem, na solističnem recitalu z S. Trpčeskim in nazadnje z Ensemble Modern). Nika je stalna gostja solistka v SNG Opera in balet Ljubljana in v Slovenskem narodnem gledališču Maribor.

NIKA GORIČ I Soprano I +38631796424 I www.nikagoric.com
Med vlogami Nike Gorič najdemo Adino (Ljubezenski napoj), Pamino (Čarobna piščal), Evridiko (Orfej v peklu), Mi (Dežela smehljaja), Miško Aido (Miši v operni hiši) in Musetto (La boheme), ki jih je nedavno odpela za SNG Opera in balet Ljubljana, pa Gildo (Rigoletto), Adele (Netopir) in Norino (Don Pasquale), poustvarjene za SNG Maribor. V mesecu februarju 2023 je v Operi Frankfurt nastopila kot Anna v svetovni premieri opere Blühen Vita Žuraja v režiji Brigitte Fassbaender. V vlogi Aricie v predstavi Hippolyte et Aricie se je predstavila na festivalu Opera Rara v Krakovu, kot Titanije (Vilinska princesa) je nastopila na Salzburških slavnostnih igrah, kot »Italijanska pevka« iz opere Capriccio pa v operni hiši Garsington. Nastopila je tudi kot Suzana in Barbarina (Figarova svatba), Sreča in Pallade (Kronanje Popeje), Christel (Ptičar), Polly (Opera za tri groše), Elisetta (Tajni zakon) in Sandmann (Janko in Metka).
Z orkestrom Il Pomo d’oro se je novembra lani predstavila v vlogi Ginervre v koncertni izvedbi Händlovega Ariodante. Med ostale koncertne izvedbe spadajo še vloge Abre (Judita zmagovalka), Dido (Dido in Enej) in Amore (Orfej in Evridika).
V času študija je bila povabljena med mlade umetnike Salzburških slavnostnih iger (2016), YCAT (Young Classical Artist Trust), Akademije Festivala Verbier (2015) in Solti Akademije (2017). Bila je prejemnica štipendij Charlesa Mackerrasa, Marie Callas in Independent Opera Award ter Ministrstva za kulturo Republike Slovenije.
V sezoni 2023/2024 je Nika nastopila na Novoletnem koncertu Orkestra Slovenske filharmonije. Izvedla je samostojni recital za Glasbeno matico in Festival Arsana. V vlogah Adine, Mi, Miške Aide, Evridike in Mussette je nastopila v SNG Opera in balet Ljubljana. V Göttenburgu je bila solistka v Beethovnovi simfoniji št. 9 in izvedla gala koncert na Madeiri. Avgusta odpotuje na Japonsko, kjer bo s Tokyo Metropolitan Simfoničnim Orkestrom pod taktirko Daniela Hardinga izvedla Bergovih Sedem zgodnjih pesmi. Potem odputuje v Kuala Lumpur v Malezijo, kjer bo z Malezijskim filharmoničnim orkestrom izvedla Puccinijev Gala koncert.

Nastopa v